Budeme mať odluku?

Autor: Ladislav Čúzy | 10.5.2010 o 22:14 | (upravené 12.5.2010 o 22:24) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  297x

Strana SaS sa pohráva s myšlienkou zaviesť odluku Cirkvi od štátu. Čo by to mohlo znamenať pre Cirkev a nielen tú?

Je síce ešte neurčité, či sa dostane k moci, ale uvažujme... Nad týmto som rozmýšľal už dávnejšie. Sprvu som si nebol istý tým, čo by to mohlo znamenať, ale teraz pravdepodobne viem...
Každý člen Cirkvi alebo zboru by platil daň za svoje. Bolo by to dobré alebo zlé? Momentálne platí každý. Katolíkov je na Slovensku oficiálne okolo 70%. To je docela dosť. Väčšina. A koľko máme kňazov? Nie som si istý ako je to na celom Slovensku ale na jedného kňaza pripadá aspoň 1,5 kostola. Vezmime si ako príklad moju farnosť- Veľké Kostoľany. Naša obec má asi 2650 obyvateľov. Filiálky sú Pečeňady a Dubovany tie majú dokopy okolo 1400 . Teda farnosť má asi 4000 obyvateľov a pripadajú na ňu 2 kňazi, 3 kostoly a jedna kaplnka využívaná len zriedka. Ak rátame štatisticky 70% z 4000 je 2800. Nedokázalo by sa týchto 2800 ľudí postarať o vyžitie 2 kňazov? Predpokladám, že áno. (počty boli len približné a vzorové)
Neobávam sa, že by sme to nezvládli. Do roku 313 nemalo kresťanstvo žiadnu podporu štátu a prežilo a to aj prenasledovania.
Som za...
Odhadujem tieto dôsledky:
1- Cirkev by sa naučila oveľa kvalitnejšie narábať s peniazmi
2- Odstránila by sa zbytočná byrokracia
3- Zlepšil by sa imidž Cirkvi
4- Preriedili by sa počty formálnych kresťanov


Prvý bod predpokladám preto, že je to tak vždy, že keď máme niečoho menej a nemožno sa spoliehať na nadbytok prostriedkov, tak hospodárime s tým lepšie.

Byrokraciu máme žiaľ všade, aj v Cirkvi a všetky akési oficiality stoja vždy čas a ich potreba mu nie je úmerná.

Zlepšil by sa imidž Cirkvi. Prečo? Pretože teraz mnoho neveriacich ľudí nadáva, že za ich dane "si farári kupujú drahé autá a napchávajú sa". :-) To, či je to pravda, radšej neriešim, lebo tým, čo sú o tom presvedčení to nevyhovorí nič, ale myslím, že keby neplatili dane na Cirkev, tak by nemohli povedať krivé slovo na nich.

Najväčšie pozitívum by prišlo práve týmto očistením. Ľudia, ktorí sú členmi Cirkvi len preto, že je to zvyk. By jednoducho formálne vystúpili (dnes sú žiaľ ľudia takí, že pre pár korún/eur si dajú koleno vŕtať). Možno by sa zredukoval oficiálny počet kresťanov(katolíkov) na 50% (ak som veľký optimista), ale čo je pre Cirkev dôležitejšie: Kvantita, alebo Kvalita?

Táto téma skrýva rôzne zákutia a otázky, ktoré môžu priniesť komplikácie. Napríklad, čo by robili chudobní ale verní veriaci, ktorým by bolo ťažko platiť aj jednu daň navyše. Vynárajú sa mi pár alternatív... Najlepšia mi pripadá situácia akou je vyriešená táto daň v niektorých štátoch. Ľudia majú možnosť rozhodnúť sa, či dajú svoje dane na a)Cirkev ku ktorej patria b) kultúru. Týmto by vlastne ľuďom jedna daň odpadla a nie pribudla. Iná možnosť je, že títo ľudia by v prípade malého príjmu mali aj len čiastočnú alebo žiadnu daň.
Sulík navrhuje zaujímavú vec a to, že síce bude náboženská daň pre veriacich ale o kostoly, ktoré sú štátnymi pamiatkami sa postará štát. To by veriacim ušetrilo dosť peňazí, pretože teraz je to tak, že keď sú treba opravy kostola, sú to len kostolné zbierky. Ale existencia kostolov je zaujímavá a ešte sa jej hádam povenujem.
K odluke tiež patrí ešte aj aby sa vrátili majetky zobrané za socializmu a doteraz nevrátené...
Sulík má čiastočne pravdu s tým, že Cirkev je teraz akoby závislá na štáte, čiže mu "slúži" a slúži dvom pánom- štátu a Bohu, čo nie je veľmi zdravý stav. Považujem to za akýsi pozostatok nešťastných čias spojenia oltára a trónu.

Pravda, jestvujú rôzne modely odluky a naši politici môžu prísť s niečím úplne novým. Vidím to tak, že odluka skôr, či neskôr zákonite príde. Neveriaci (ktorých je dosť) nebudú chcieť platiť za niečo, čo vidia ako absolútne nepotrebné, zbytočné a v tomto ich chápem. Napokon, záleží to od politikov a nie od veriacich...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?