Autorské práva a patenty

Autor: Ladislav Čúzy | 25.4.2010 o 21:07 | (upravené 26.4.2010 o 15:17) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  364x

Pojmy, s ktorými sa stretol už hádam každý z nás. Hovorí sa o nich hlavne v súvislosti s ich porušovaním. Ale prečo?

Autorské práva si môže vyhradiť každý umelec, ktorý vytvoril nejaké dielo (s výnimkou architektonických a iných). Bez povolenia autora si nikto nemôže dielo prezrieť, používať, počúvať, ale hlavne kopírovať. Toto hnevá hlavne vydavateľstvá, ktoré bohatnú na predaji CD, s hudbou alebo filmom. Zákon trestá toho, kto kopíruje CD pre niekoho iného. Má však príst dohoda ACTA, ktorá kriminalizuje aj kopíroanie pre vlastnú potrebu. Pre vlastnú potrebu predsa je nutné kopírovať, nakoľko sa originálne CD/DVD časom a používaním poškodí. Dúfajme, že sa to nedostane do platnosti, lebo veľa ľudí by sa mohlo dostať za mreže. Umelci na predaji svojich diel zarábajú a vydavatelia bohatnú. Čo sa týka väčšiny umelcov, nemám voči tomu výhrady. Lenže existujú aj kresťanskí umelci, ktorí sa snažia zamerať svoje diela na evanjelizáciu.
V ich prípade myslím, že vyhradzovanie si autorských práv je brzda pri evanjelizovaní... Podľa môjho názoru by dosť pomohlo, keby takéto diela boli voľne šíriteľné. Možno sa nad tým teraz niekto z tých umelcov pohoršuje, že to je nemožné a stratové a podobné veci, ale ja som videl niečo, podľa čoho odhadujem, že je to uskutočniteľné aj v tomto prípade.
Jestvuje hudba, ktorá je zakázaná. Mal som to, hmmm, šťastie? sa s ňou stretnúť. Ide o skinheadsku hudbu, ktorú zákon zakazuje a tým, čo ju vyrábajú, aj tým čo ju šíria hrozia tresty. A predsa bola tá hudba nahraná na CD a v dobrej počúvateľnej kvalite. Ako to, že skinheadi to dokázali nahrať, napáliť a šíriť nielenže zadarmo, ale dokonca aj pod hrozbou zákona? Tiež poznám jednu katolícku rockovú skupinu, 7sorrows, ktorí tiež dokázali nahrať a šíriť svoje diela zadarmo. Náhoda/zhoda šťastných vecí? Dobre, iný príklad... Hovorí vám niečo združenie Gideons international? Je to združenie ľudí, ktorí bezplatne rozdávajú Biblie a iné evanjelizačné materiály na kresťanských akciách, v nemocniciach, hoteloch a inde. Rozdávajú, nepredávajú a dokážu to. Napokon, asi moje najobľúbenejšie... Linux. Celý Linux (teda, väčšina distribúcií) je k voľnému stiahnutiu. A pritom je jasné, že niekto za tým určite pracuje a aj tak to dáva ľuďom na voľné použitie aj úpravu... Nebolo by teda možné, keby sa aj kresťanskí umelci akosi pohli a "zlinuxovali sa" aby bolo možné ich diela (ktoré majú hlbší význam ako skinheadské, alebo sú dôležitejšie ako používanie dobrého Linuxu) šíriť voľne? Nemám žiaden konkrétny návrh, len myšlienku, ktorú dokáže šikovný človek premeniť na realitu... Napísal som jednu knižočku tiež s úmyslom evanjelizácie a po vylepšení/úpravách ju plánujem dať aj sem na blog v .pdf voľne do obehu... Najradšej by som bol, keby tento systém autorských práv neexistoval, ale keďže existuje, snažím sa ho neporušovať u tých, čo si tie práva vyhradzujú.

Podobne existuje aj systém patentov, ktorý pokladám za brzdu civilizácie. Ak nejaký vynálezca niečo vynájde, dá si to patentovať a ten patent predáva. ALEBO... Ten patent odkúpi nejaká firma, čo sa stáva žiaľ často. Prečo žiaľ? Tatino mi rozprával o tzv. večnej žiletke. To jeden pán (už neviem meno), ktorému bolo ľúto, že po pár oholeniach je žiletka nepoužiteľná vynašiel tzv. večnú žiletku, s ktorou sa mohol oholiť 300 krát a stále bola použiteľná. Avšak tento patent od neho odkúpila firma, ktorá predávala žiletky. Nekúpila ho preto, aby začala vyrábať večné žiletky, ale preto aby ho zamkla do trezoru. Tým, že ho zamkla do trezoru mohla predávať stále žiletky na niekoľko použití a bohatne doteraz. A toto nie je jediná vec, s ktorou sa to tak robí. Som presvedčený, že je množstvo vecí od šikovných ľudí, ktorí vynašli veci, ktoré by zlepšili našu spoločnosť, ibaže ich myšlienky sú niekde v zamknutých trezoroch. Predpokladám, že existujú lepšie motory ako na ropné palivá, ibaže ak sú, tak ich majú pod zámkou tieto spoločnosti a kým bude ropa, budú bohatnúť (a to riadne, pretože jej cena bude stúpať). Rád by som teda bol aby vynálezcovia konali tak, ako sa spievalo v českej piesni z rozprávky Pekařův císař- Ten delá to a ten zas tohle... Aby som nezostal len pri rečiach, z mojej skúsenosti s prácou s kliešťami som prišiel na jednu vec, ktorá by to mohla zlepšiť. Každý, kto má silnejší stisk a často používa kliešte vie, že sa rúčky vyzúvajú. A pritom na to, aby sa prestali vyzúvať stačí jednoduchá úprava. Pozrime obrázok...
zúbky
Gumené rúčky na kombinačkách sa vyrábajú tak, že do kovové kombinačky sa ponárajú do horúcej gumy. Keďže je však povrch hladký, keď vychladnú a používajú sa, tak sa jednoducho pri väčšej sile tie gumené rúčky vyzúvajú. Môj nápad je, že keby na tých kovových kombinačkách boli zúbky v tom smere, ako je zakreslené, teda v smere nasúvania rúčok (pardon, neviem kresliť), nebolo by možné, aby sa tie rúčky aj pri akokoľvek veľkej sile vyzuli. Nechcem na tom zarobiť, chcem len aby som sa (a nielen ja, ale aj iní) nemusel jedovať s vypadávajúcimi rúčkami. Nájde sa nejaká firma, ktorá ich skúsi vyrábať??? :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?