Windows a Linux

Autor: Ladislav Čúzy | 18.4.2010 o 20:10 | Karma článku: 4,08 | Prečítané:  681x

Najskôr, čo sú Windows a Linux? Operačné systémy na počítačoch...

Ku každému z týchto operačných systémov sa viaže určitý SW (softvér). Do 16 rokov som ani netušil, čo to vlastne je Linux. Poznal som DOS, Windows 95, 98, 2000 a XP. Asi najväčší rozdiel medzi týmito systémami je cena. Všetko od spoločnosti Microsoft je vždy platený. Nečudo, že Bill Gates je jedným z najbohatších ľudí na svete. Predáva SW, čiže náklady sú vlastne len pri výrobe prvého kusu (plus opravné balíky) a potom už len výroba mnohých kópií (cena CD je minimálna) a distribúcia pričom na tisícoch CD je SW, ktorý bol vyrábaný len raz. Bill nemusí znova programovať... Pri HW (hardvéri) alebo čomkoľvek inom potrebujete stále nové suroviny na výrobu nových kusov na predaj. Softvér je prakticky nehmotný. Tým, že Windows je platený súvisí známe počítačové pirátstvo. Nie každý, kto vlastní PC je schopný a hlavne ochotný vysoliť niekoľko desiatok eur na to, aby mohol vôbec rozhýbať svoj PC s Windowsom. Neprekvapuje ma to. Vzhľadom na skúsenosti s Windowsom by som povedal, že cena nie je primeraná kvalite. Windows padá, zasekáva sa, hrozí tzv. modrá smrť, nepozná staršie zariadenia (hlavne Vista), a je ľahko napadnuteľný vírusmi. Kvôli vírusom je potrebné dať ešte nejaké eurá za antivirák, alebo každých 30 dní inštalovať nový... Výhodou Windowsu je, že na ňom rozchodíte všetky hry bez problémov.
Ja však používam Linux, distribúciu Ubuntu 8.10. Ubuntu je zadarmo a môže si ho legálne stiahnuť hocikto. Okrem stiahnutia a nainštalovania, môže šikovný používateľ meniť systém, prepisovať kódy podľa svojej ľubovôle a neporušuje tým žiadne autorské práva. Nešikovný používatel si prepisovaním kódu môže zbabrať celý systém a to až tak, že ho už možno znova nespustí (bez Live CD...). Všetky programy na Linuxe sa inštalujú bezplatne a voľne (až na pár výnimiek) ale nie z CD, ale z vopred pripraveného zoznamu aktualizovaného z internetu, alebo príkazovým riadkom. Samozrejme, aj všetok SW je prepisovateľný. Tu spočíva výhoda Open Source. Ak si nainštalujem dajaký program a vidím, že to má niekde chybu, tak ju môžem skúsiť opraviť. Ak sa mi to podarí, pošlem o tom vývojárom správu a oni dajú novú verziu na stiahnutie všetkým. Čiže každý používateľ sa môže stať vylepšovateľom a tvorcom. V prípade, že sa nejaký program aj zasekne, je možné násilne ho ukončiť 2 kliknutiami, alebo inak. V najhoršom prípade sa systém prepne do režimu príkazového riadku, z ktorého sa dá dostať späť.
Celkovo, hlavné výhody Linuxu vidím v spoľahlivosti, aktuálnosti ale hlavne v Open Source... Windows naozaj nedosahuje kvalitu úmernú jeho cene a vlastniť ho nelegálne (zvlášť v prípade firiem) sa nemusí vyplatiť. Ale tí nerozhodní si môžu Linux vyskúšať z Live CD a aj nainštalovať bez toho aby stratili Windows (stačí rozdelený disk..)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?