Podobenstvo o reštauráciach

Autor: Ladislav Čúzy | 3.4.2010 o 22:14 | (upravené 3.4.2010 o 22:55) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  639x

Toto podobenstvo je môj výtvor na základe skúsenosti so životom v Katolíckej Cirkvi. Trocha humorne ladené, dúfam, že nikoho neurazí.

Bol jeden hladný človek a išiel ulicou, na ktorej boli samé reštaurácie, nepoznal však ani jednu. Katolícka, pravoslávna, evanjelická, reformovaná, letnično-charizmatická, inoverecká, deistická a napokon ateistická.
V katolíckej mu môžu ponúknuť krásny stôl, vzorové stoličky, ozdobný príbor, taniere, obrus... Môže mať aperitív, predkrm, dobrú hovädziu polievku, samozrejme hlavný chod vyprážané rezne so zemiakmi, k nim šalát, uhorka. Po tom mu môžu ešte ponúknuť zákusok a nápoj.
V pravoslávnej podobne. Na rozdiel od katolíckej nemá taký krásny stôl a stoličky, nemajú tam aperitív a zákusok.
V evanjelickej ešte menej, nedostane predkrm a šalát.
V letníčno charizmatickej nemajú ani hlavný chod v úplne takej podobe ako v predošlých a chýba im príbor.
V reštaurácií nekresťanského vierovyznania majú len nejaké slabšie osmažené rezne s nejakou minerálkou.
Deistická reštaurácia má len nápoje.
A v ateistickej si môže akurát tak sadnúť za síce pekný, ale prázdny stôl.
Napriek týmto všetkým veciam, hladný človek nezabočí do katolíckej reštaurácie... Prečo?Teraz vysvetlenie tohoto zvláštneho podobenstva:
Hladný človek je niekto, kto sa chce zorientovať vo viere. V Katolíckej Cirkvi máme plnosť pravdy. Máme dostupnosť všetkého, čo nám môže pomôcť nájsť Boha. Máme základ, Krista, jeho umučenie za nás a zmŕtvychvstanie. Máme Písmo. Máme sviatosti, máme desatoro, máme liturgiu, encykliky, katechizmus, zjavenia, obrady, zvyky, rehole, mnoho spisovateľov, učiteľov náboženstva... LENŽE... Tá naša katolícka reštaurácia zvonka nepôsobí najkrásnejšie (zásluhou seba, aj iných). Taktiež ľudia, čo sú vnútri často venujú viac pozornosti tým predjedlám, zákuskom (zvyky, zjavenia, ľudové pobožnosti...), že hladný človek upadne do omylu, že v katolíckej reštaurácií nič iné nemajú a táto reštaurácia ho nezasýti. Taktiež nie vždy mu v nej čašníci povedia, čo všetko môže dostať...
Takže zostávajú ďaľšie cirkvi (reštaurácie). Mnohé vyzerajú navonok krajšie, majú lepšiu povesť. Pred letnično-charizmatickými dokonca stoja čašníci a pozývajú okoloidúcich dnu a chvália svoje jedlá. A hladný človek vidí, že dostane poriadny kus rezňov, tak ide dnu a je rád, že sa nasýti z tých rezňov. To sa nedá iným kresťanským vierovyznaniam uprieť. Ten základ máme rovnaký. "Hlavný chod" Sväté Písmo, Ježiša Krista, ktorý zomrel za nás aby sme sa stali Božími deťmi a mohli stráviť večnosť vo vzťahu s Bohom. Nepoznajú toľko vecí, čo katolíci... Je to na jednej strane škoda, lebo tie, čo my katolíci máme nás tiež môžu posúvať vo viere, na druhej venujú sa na 100% tomu najpodstatnejšiemu základu.
No, a ešte tu máme deistickú, v ktorej možno len piť. Ale pitie človeka nezasýti a nedá mu silu ako jedlo.
A napokon ateistická, pred ktorou a v ktorej sú ľudia, ktorí na hladného človeka kričia a presviedčajú ho, že nie je hladný a nič také ako jedlo neexistuje, môže ísť dnu a nadávať na ostatné reštaurácie a kritizovať ich (pričom ani len neokúsi, čo môže zažiť v niektorej z nich a uzatvorí sa pred tým)...

Nie je to myslené na pohoršenie, alebo urážku, len ako ilustrácia náboženských svetov, situácie, ktorú tu máme a tiež výzva nám katolíkom, aby sme sa sústredili hlavne na Ježiša Krista, na samotný základ (ktorý máme spoločný so všetkými cirkvami, teda môžeme aj spolupracovať), a ostatné naše šaláty, prílohy, zákusky brali ako bonus, ktorý nám môže (dosť?) pomôcť, ale sám o sebe nás nezasýti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?